A FUNKCIONÁLIS GERINCTRÉNING vagy  KÖTŐSZÖVETI (FASCIA) TRÉNING 
Mi a fascia? Mi a feladata? Miért szükséges regenerálni? Formál, Mozgat, Kommunikál, Ellát, rugalmasan, feszültségmentes testet biztosít számunkra
Kötő, és támasztószöveti háló, mely (hasonlít a gránátalmához) testünket tetőtől talpig befedi, Megkülönböztetünk felületi hálót közvetlen a bőr alatt mint egy testharisnyaés mély rétegű kötőszöveti hálót, mely az izmokat fedi, rekeszeket képez a szerveinknek, vér és nyirokerek, idegek vázát adja.
Egészséges fascia jellemzője: egyszerre erős és rugalmas,
– a testben található folyadék ¼-e kötőszövetben található
– átlagosan 20 kg kötőszövet van egy felnőtt emberben
– a kötőszövetben 6-10x több receptor ((mozgásérzékelő ) található
– viszonylag lassan újul meg, kb. 1 év
Az egészséges kötőszövet,erőt közvetít, erőt raktároz, tápanyagot szállít, térkitöltő, burkoló funkciója védelme ad, anyagcsere termékeket szállít. vizet raktároz
Milyen a kapcsolat az izom és a kötőszövet között?
A kötőszövet támogatni és akadályozni tudja az izmok működését.
Ha a kötőszövet elvesztette rugalmasságát (felfilcesedik) az izomra, ízületre hárul a mozgás feladata, így túlterhelődnek azok.
A beteg kötőszövet összekuszálódott struktúrát mutat – felfilcesedik –, megvastagszik, a régen nem csúsznak el egymáson, súrlódás növekszik, nagyobb energia szükséges a mozgáshoz, sérülékennyé válik, fájdalmat generál, Az idős kor magában hordozza a kötőszövet gyengülését, dehidráltságát, kiszáradását, filcesedését, így az izmok sérülékenységének a kockázatát.
Mitől beteg a kötőszövet?
– Mozgáshiány – állandó, egyirányú mozgás
– vízhiány
– sérülések, gyulladások, operációk nyomai
– Étkezési hibák: magas cukor, glutén bevitel
A kötőszöveti tréning célja és feladata:
Kevesebb idő alatt, kevesebb energia ráfordítással, nagyobb teljesítmény elérése.
Az összetett, sokirányú, mozgás hatására: az összefilcesedett kötőszövet regenerálódik: kisimul, rugalmasabbá válik, mozgási energiája sokszorozódik, a kötőszövet és az izmok teljesítménye nő.
A kötőszöveti tréning 5 alappillére:
Hengerelés: A hengerezés mindenki számára kifejlesztett módszer, mely a bőr alatti,- és az izmokat befedő kötőszöveti hártyát (fascia) regenerálja. A hengerrel történő masszázst saját testsúllyal végezzük. A kötőszövet és hártyarendszer rendszeres edzése hatására a mozgásunk könnyebbé válik, a fellazult hártya az izmokat rugalmassá teszi, terhelhetőségük növekszik, ízületeink mozgástartománya optimálissá válik. A rendszeres hengerezés nagy segítséget jelent a gerincproblémák, sérülések megelőzésében, és a sporttevékenység utáni lazításként is kiválóan alkalmazható.
Fasciális tréning: “A kötőszövet struktúrák (szalagok, inak, ízületi tokok, hártyák) erősítését, rugalmasságának és szakítószilárdságának javítását jelenti. Ezek a mozgások rugózó és ringató mozdulatokból állnak, mely pozitív, energia felszabadítást hoz létre a kötőszövetben.
– Trigerpont terápia
– Responzív – ellenállásos nyújtás a kötőszövet regenerálására:
– propriocepció fejlesztése (különböző testrészek, testhez viszonyított helyzetének az érzékelése egyensúly gyakorlatok segítségével)
A Kötőszöveti trréning foglalkozás nem csak a kiscsoportos órákon, hanem az online felületen is megtalálhat: A facebook-on: “Wekerlei Mozgásműhely online órák” : https://www.facebook.com/groups/212826076470375
Minden korosztálynak javaslom.